Tipy na degustace doma

Rádi byste si doma udělali zajímavou degustaci, kdy porovnáváte různé lahve a debatujete o tom, která láhev je lepší či zapamatovatelnější? Ale nechce se vám investovat do starších ročníků nebo nevíte, kterou značku vybrat? Máme pro vás dva tipy na netradiční porovnávání, díky kterému určitě objevíte něco nového.

 

Dvakrát a stále poprvé

Zkuste někdy své oblíbené základní šampaňské ochutnat dvakrát. Jednu láhev otevřete 4 hodiny před degustací a druhou těsně před. Tím, že bude jedna láhev na své chutnání chvíli čekat, provzdušní se. Šampaňské přijde do kontaktu s vzdušným kyslíkem, které víno otevře a nabídne nová terciální aromata.

Zkoumání toho, jak se šampaňské promění jen tím, že se více nadechne je rozhodně zajímavý zážitek, který vám umožní poznat onu láhev opravdu do hloubky. Případně můžete zkusit šampaňské dekantovat.

Tuto metodu bychom ale nedoporučovali u Blanc se Blancs, které by čekáním mohlo ztratit svěžest. Šampaňská, která mají vysoký podíl Pinot Noir či Meunier, vám ale určitě nabídnou netradiční ochutnávku, i když si ji budete muset naplánovat dopředu.

Pokud ale preferujete ročníkové lahve, rozhodně někdy ochutnejte dvě stejné lahve, stejné značky i ročníku najednou. Tím, že šampaňské zraje v láhvi, je každá vlastně originál. A nápoj v ní pracuje trošku jinak. Tohle už je degustace pro náročné a hledání rozdílů může připomínat až práci detektiva, ale rozhodně to stojí za to.

 

Kouzlo magnumu

Maličko známější forma porovnávání je klasická láhev vs. magnum. Mají totiž lehce jiný tvar. Tedy i mimo to zřejmé, že klasická láhev má objem 0,75l a magnum pojme 1,5l. Ale magnum je maličko podsaditější s užším hrdlem, a to má vliv na kvašení vína v láhvi. Říká se, že právě v mangnumce víno zraje nejlépe.

Proto je zážitek si otevřít právě magnum, ale ještě větší je otevřít k tomu to samé šampaňské v klasické velikosti a porovnat je. Rozdílů, jak jiný tvar láhve umožní kvasinkám se jinak vyvíjet, je překvapivě hodně. A byla by rozhodně škoda je neobjevit!

 

Určitě můžete šampaňským udílet body a po pár měsících či roce se k nim zase vrátit a uvidíte, jestli se svým dřívějším já budete souhlasit. Každopádně ochutnávání a porovnávání šampaňského, ať už je jakékoli, je jedna z nejlepších zábav na světě, ať už si ji zpestříte, nebo ne.