Kde se vzal Valentýn?

Že je svátek svatého Valentýna je moderní americký výmysl? Ale vůbec!

Tento svátek zamilovaných má kořeny v Římě sahající až do 3. století. Vznikl na základě dvou únorových událostí - římského svátku plodnosti Lupercalia a umučení svatého Valentýna.

 

Svatých se jménem Valentýn nám historie nadělila hned několik, všichni byli mučedníci, ale důležitý byl především jeden. Římský kněz, který i přes tehdejší zákaz císaře, oddával v tajnosti mladé páry. Císař Claudius II. věřil, že svobodní muži budou lepšími vojáky, proto zakázal sňatky. Valentýn však toto nařízení ignoroval a oddával dál.

 

A také za to zaplatil. Byl zatčen, uvězněn, mučen a nakonec mu byla 14. února sťata hlava. Ve vězení se ale stihl zamilovat do žalářníkovy dcery, které krátce před smrtí poslal dopis vyznávající jí lásku – první valentýnku na světě.

 

První zmínky o výměně ručně psaných přáníček se v USA datují k začátku 16. století. Přívlastek „moderní“ si tedy tento svátek s evropskými kořeny rozhodně nezaslouží. V dnešní době se po světě rozdá zhruba 145 miliónů zamilovaných vzkazů, v počtu přáníček ho trumfnou tedy jen Vánoce.

 

Květiny a bonboniéry se dávaly už kolem roku 1830, dnes k tomu přibývají i další dárky a mezi ně rozhodně patří šampaňské. Ať už jako dar samotný nebo jako romantický doprovod k perfektně strávenému večeru ve dvou. Šampaňské totiž umí každý zážitek udělat ještě o něco víc speciální.

 

 
Smyslnost a ovocnost! Potěšení jak pro oko, tak i patro, toto Rosé představuje zajímavou směs červeného ovoce a květin.

Šampaňské Ruffin & Fils Cuvée Volubile Rosé v luxusní dárkové krabičce se dvěma skleničkami zasypané růžovými lístky.

Obsahuje 60 % Chardonnay, 25 % Pinot Noir a 15 % Pinot Meunier. Dosáž činí 7g/l.