10 faktů o šampaňském, které jste nevěděli

Šampaňské známe, pijeme a milujeme, ale existuje pár informací, které možná netušíte. Následující řádky to snad změní.

 

01

 

 Ve standartní lahvi šampaňského (0,75l) je asi 49 milionů bublinek.

   
 

02

 

Francie je největším trhem šampaňského, to ale asi není překvapením. Francouzi ale zkonzumují kolem 52% celkové produkce šampaňského, což je asi 162 milionů lahví ročně.

   
 

03

  Tlak v lahvi šampaňského je třikrát větší než v pneumatice auta.
     

04

  Víte jak daleko odletěl nejdál vystřelený korek? 54 metrů!
     

05

  V běžné skleničce šampaňského se každou sekundu zrodí 30 bublinek.
     

06

  Na slavném tenisovém Wimbledonu se každý rok otevře kolem 28 000 lahví šampaňského.
     

07

 

Země, kde se nejvíce konzumuje šampaňské, jsou: Francie, Belgie, Švýcarsko a Velká Británie. Česko bohužel v „top pětce“ nenalezneme... Zatím!

   
 

08

 

Nejdražší lahev šampaňského byla vydražena za 2 miliony dolarů. Jednalo se o ručně vyráběné dílo Alexandra Amosu a Swarovski vyrobené z 18 karátového bílého zlata s 19 karátovým diamantem uprostřed.

   
 

09

 

Cena za kilogram hroznů z vinic grand cru v Champagni je v průměru 2,5x dražší než kilo hroznů pěstovaných na italské prosecco a až 8x dražší než kilo hroznů pro výrobu španělské cavy.

     

10

 

Šampaňské nemusíte vypít celé najednou. Korek zpátky do lahve na rozdíl od vína nedáte a trik vložit do lahve lžíci opravdu nefunguje. Ale existují takzvané stopery, které uzavřou lahev tak, že bublinky nikam neuniknou. Zbytek tak můžete vypít druhý nebo i třetí den.

 

A ještě jeden na závěr, údajně pokud hodíte do sklenice se šampaňským rozinku bude neustále cestovat ve sklenici nahoru a dolů. K ničemu to sice není, ale rozhodně to pobaví.