Proč mají agrafy 6 otáček?

Asi jste si všimli, že když otevíráte šampaňské, je postup vždy do puntíku stejný: najdete začátek „staniolu“ na láhvi, ten strhnete, následně najdete malé drátěné očko na kovové klícce držící špunt bezpečně upevněný v láhvi, šest otáček zápěstím proti směru hodinových ručiček, klícku sejmete, pevně uchytíte špunt a za pomalého točení láhví špunt vyndáte ven. Nebo ten konec vezmete hopem a zvolíte sabráž. Ale ten začátek se staniolem a šesti otočeními zápěstím je stejný. Pokaždé.

 

A divili byste se, co zatočený drátek o 1080°C dokáže způsobit. Proč je to 6 otoček zápěstím, tedy 3x kolem dokola? Proč ne 4x či dokonce 5x? Proč je to u všech typů šampaňského stejně? Dokonce u všech značek? I láhve staré 30 let či třeba Magnumy vyžadují 6x otočit zápěstím, jakto?

 

A jestli si myslíte, že to je hloupost, tak schválně, najděte doma láhev, která ty tři celé otáčky mít nebude. Ale varujeme vás, stejně se bezúspěšně vrátíte zas k tomuto článku. Všechny mají 3 celé otáčky. Všechny.

 

Teorií proč zrovna 6 otočení zápěstím existuje mnoho, jedna zajímavější než ta druhá (třeba že to odkazuje na množství tlaku v láhvi - 6 barů). Ale existují i legendy o jedné značce, která vyžaduje pro otevření otočit zápěstím pouze pětkrát. Zajímavé je, že nikdy nikdo neví, která značka to je, ale kamarád tu láhev měl a přísahal, že to tak bylo! Tak jak to tedy vzniklo?

 

Původ klícky

Kovová klícka nebo také muselet či agrafa byla vymyšlena slavným Domem Perignonem. Původně byl korek chycen provázky, ale agrafa byla velkým zlepšovákem. Nicméně s podobou, jakou známe dnes, přišel až Adolphe Jacquesson v roce 1844. Možná to on rozhodl, že tři plné otáčky jsou ideální - dostatečně silné, že špunt udrží, ale nevyžadují moc drátku a neotravují při otevírání láhve.

 

Standard

Každopádně od té doby se proces výroby šampaňského standardizoval, dostal mantinely a tvrdá pravidla. Mezi nimi je i množství otáček pro kovové klícky. Takže dnes jsou ty tři celé otáčky zaručeny. Je to standard a má to tak zkrátka být. Chamapgne je plná pravidel, i pro ty zdánlivě nejnepodstatnější věci.

 

Ale proč mají i Prosecca, Cavy, Cremanty a další sekty (i ty dětské bez alkoholu) také tři celé otáčky? U běžných sektů tak přísná pravidla panovat nemusí. A obzvláště ne na počet otáček agrafy.

 

Mocné stroje

Odpověď je vlastně strašně jednoduchá - stroj, který nasazuje klícku na láhev a otáčkami ji utahuje, je také standardizován. V Evropě jsou dva výrobci těchto strojů a oba dva vyrábí právě tři celé otáčky. Chcete-li, aby vaše láhev vyžadovala jen pět otočení zápěstím? To bude nákladná výměna - chce to zcela nový stroj na míru. A to se nikomu nevyplatí. Takže legenda nadále zůstane jen legendou.

 

Původně 3 celé otáčky asi vznikly jako optimum mezi sílou a náklady na materiál, ale pak se z toho stala klasika, ze které by bylo dnes sakra drahé vybočit. Pro milovníky šampaňského (tedy vlastně všeho, co má agrafu) to má výhodu - šampaňské umí otevřít rychle, bez přemýšlení a to i poslepu! A to i když je doteď možná ani nenapadlo, že klícka má vždy stejný počet otáček.