Párování šampaňského s jídlem: Dom Pérignon

Inspirace pro párování jídla se šampaňským není nikdy dost. Proto pro vás máme ukázku zajímavého menu zaměřeného na šampaňské Dom Pérignon. Určitě lze ale jednotlivé láhve zaměnit na něco, co více vyhovuje vaším preferencím, obsahu vinotéky či spokojenosti vaší peněženky.

 

Dom Pérignon Vintage 2010

Krab, sambal, meruňka, bergamot 

Svěžest ročníku DP 2010 se skvěle snoubí s mořskými plody. Ale díky jeho síle unese i výraznějšího kraba, pálivost sambalu či aromatičnost bergamotu. Ta bude dokonce skvěle hrát s notami anýzu v šampaňském.

Většina z nás doma nepřipravuje běžně krabí tataráček, bergamotové želé a meruňkové pyré. Ale toto šampaňské se skvěle bude hodit třeba ke španělské paelle, kde také najdeme sea food, lehkou pálivost a nasládlý socarrat – křupavou kůrčičku zespodu pánve. Dom Pérignon 2010 je silné, ale svěží, takže s jídly s podobnými přívlastky bude fungovat perfektně.

 

Dom Pérignon Vintage 2008

Langustýnka, mango, mučenka, avokádo

Langustýnky jsou lehké, lehce nasládlé. K tomu sladkost manga, kterou srazí kyselá mučenka. A avokádo celý ten divoký ovocný tanec zjemní svou krémovostí. Ročník Dom Pérignon 2008 nabízí citrusovou svěžest, ale zároveň krémovost v dokonalém balancu. Má ale výrazné ty klasické šampaňské brioškové a máslové tóny.

Proto se bude skvěle hodit i k variaci na populární avocado toast či italské bruschettě con scampi. Zkrátka opečený bílý chléb s krevetami udělanými na pánvi s troškou česneku, tymiánu a citrónu. Na vrch můžete přidat plátky avokáda. Nebo bude výborně fungovat se svěžím asijským mangovým salátem s krevetami.

 

Dom Pérignon Vintage 2012

Humr, brzlík, citron, verbena

Ročník DP 2012 se dá dobře popsat slovy: síla, svěžest, intenzita. Proto zvládne i kombinaci nasládlého masitého humra a máslového brzlíku za doprovodu demi-glace omáčky se silnou umami chutí. Citron a verbena sousta na jazyku zjemňují, aby nepůsobila těžce, a jejich svěžest se krásně prolíná se svěžestí a citrusovými tóny šampaňského.

Humr ani brzlík asi nejsou typické položky na běžném nákupním seznamu. Ale k tomuto šampaňskému půjdou dobře i domácí těstoviny s pomalu taženým telecím a demi galce omáčkou, nebo můžete maso vyměnit za houby.

 

Dom Pérignon Degustace
Krab, sambal, meruňka, bergamot
Langustýnka, mango, mučenka, avokádo
Humr, brzlík, citron, verbena
Daněk, foie gras, serrano, houby
Yuzu, malina, pistácie



Dom Pérignon Plénitude 2 2003

Daněk, foie gras, serrano, houby

Dom Perignon Plénitude 2 2003 je vždy kouzelnou záležitostí. Šampaňské zrálo 15 let na kalech, takže je vyzrálé a v chuti opravdu komplexní. Se stářím vína se v menu zintenzivňují chutě, především umami. Houby, sušená šunka, pečené maso – to všechno jsou takzvané umami bomby. A P2 2003 je všechny zvládne a ještě s nimi bude tančit valčík.

Co servírovat k tomuto jídlu? Foie Gras rozhodně nebudou krokem vedle, ať už v podobě terinky či osmahnuté zabalené do Wellingtonu, jako je tomu v originálním menu. Ale nebojte se udělat klasický hovězí Wellington, věřte nám, stojí to za tu práci! (Malý tip mimo, je skvělý i z vepřové panenky.) Lze servírovat i steak Rossini (steak s osmaženými foie gras a lanýži). Fungovat bude jakékoli jídlo s výraznými masovými a umami chutěmi, které žene dietology do mdlob.

 

Dom Pérignon Rosé Vintage 2008

Yuzu, malina, pistácie

Opět jsme u svěžesti ročníku 2008, které zde v dezertu doprovází citrus yuzu a maliny schované v kouli z bílé čokolády. Ta zase krásně harmonizuje s brioškovými tóny šampaňského. Kombinace bílá čokoláda a maliny je v tomto případě skvělá. Fungovat rozhodně budou malinové makronky s ganáží z bílé čokolády nebo eclairy s malinovým krémem a nebo jen pěna z bílé čokolády zdobená čerstvými malinami.

 

Doma většina z nás nevaří pět chodů, každý se sedmi drobnými elementy často vyžadujícími speciální vybavení nebo titul z VŠCHT. Ale i tak si z těchto vymazlených menu lze vzít inspiraci. A klidně opravdu volnou. Stačí se třeba zaměřit na informaci, jak je jídlo lehké či těžké, už to nám dává cenné informace. A my věříme, že se pak vaše kulinářská fantazie rozběhne na plné obrátky a vytvoří perfektní zážitek!

 

Menu jsme měli šanci ochutnat ve Zdeněk Oyster’s Baru, ale bohužel není součástí stálé nabídky.