Moët & Chandon Collection Impériale Création No. 1 (0,75l)

  • 1 z 3

Toto šampaňské je vyrobeno ze sbírky sedmi pozoruhodných ročníků, které zrály různými procesy zrání v dubových sudech a na kalech v lahvích. Tato Haute Oenologie od Moët & Chandon tkví v umění výběru, variaci zrání, míchání a dlouhém dozrávání - bez přidaného cukru v dosáži - a přináší tak čisté vyjádření svých chutí.


  • Na skladě
7 990 Kč
Kategorie: Moët & Chandon
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Zero Dosage, Brut Nature
Oblast: Champagne
Velikost lahve: 0,75l
Ročník: Multi-Vintage
Balení: Dárkové balení
Země původu: Francie
 

Haute Oenologie od Moët & Chandon: Na počest 280. výročí svého založení představuje Moët & Chandon Collection Impériale Création No. 1, nadčasové dílo spletité komplexnosti.

 

"Naše knihovna rezervních vín, dnes jedna z největších v regionu, mi umožnila vytvořit toto jedinečné šampaňské, které v sobě skrývá hloubku času. Tento nový výraz umožněný naším 280letým řemeslným umem má základ v tradičním Moëtu Imperial. Jedná se o směs sedmi pozoruhodných ročníků, jedinečně vyrobených, vybraných, zrajících různými procesy zrání a harmonicky sestavených.", říká Benoît Gouez, sklepmistr domu Moët & Chandon.

 

Hrozny

Odrůdy: 40 % Pinot Noir, 40 % Chardonnay a 20 % Meunier

Jedná se o Multi-vintage šampaňské - tedy směs několika ročníků. Základ (42,5 % směsi) tvoří především sklizeň z roku 2013. Dalších 42,5 % zaujímají ročníky 2012, 2010, 2008, 2006 a 2000, všechny zhruba ve stejném poměru (tedy každý cca 8,5 %). Zbylých 15 % pochází z ročníku 2004.

 

Zrání

Pro větší komplexitu je toto šampaňské vyrobeno ze sbírky vín s různými procesy zrání. První kvašení hroznů z roku 2013 probíhá cca rok ve starých dubových sudech, zatímco u hroznů z roku 2004 probíhá v lahvích pod korunkovým uzávěrem. Následně šampaňské zraje minimálně 9 let ve sklepě na kvasinkách.

Dosáž: 0 g/l (neboli non-dosé či zéro dosage, tedy šampaňské bez přidaného cukru)

 

Chuť

Collection Impériale Création No. 1 se prezentuje podmanivě sytě žlutým odstínem připomínající kanárkový diamant. Jeho aromatický profil je zpočátku zdrženlivý a postupně odhaluje zajímavé terciální, reduktivní a minerální suché tóny, jako je kořen lékořice, moka či toast. Jak se rozvíjí, objevují se sekundární vůně madeleinek, čerstvých lískových oříšků a vanilky, poté šťavnaté ovoce, doprovázené tóny sušených fíků a švestek Mirabelle. Chuť evokuje koncentrované kandované citrusy a ovocný koláč. Zahalí smysly aromatickou sladkostí a krémovou, saténovou perlivostí. Chuť šampaňského se rozšiřuje a potěší souhrou svěžesti a hořkosti. Závěr je vážný a přetrvává v tónech kouře a lékořice a zanechává v ústech lahodný dojem svěžesti.

 

Párování k jídlu

V každém případě si toto krásně komplexní šampaňské vychutnáte samotné jako aperitiv. Určitě se ale více než dobře hodí ke kambale s liškami či ke kuřeti Ledoyen s bílými lanýži.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

mch_logo

Historie Moët & Chandon znamená přes 250 let rodinné tradice. Je to příběh firmy, která si dovedností a vášní pro výrobu vína získala jedinečnou pověst a dnes má prestiž vedoucího výrobce šampaňského na celém světě. Vše začalo Claudie Moëtem, narozeným v roce 1683. Jako potomek staré rodiny usídlené v kraji Champagne, povýšené do šlechtického stavu Karlem VII. V roce 1446, založil kupec a obchodník Claude Moët v roce 1743 vlastní podnik. Ten později převzal jeho syn Claude-Louis-Nicolas (1719-1792), a ještě později vnuk a průkopník Jean-Rémy Moët (1758-1841). V době zuřících napoleonských válek Jean-Rémy cestoval po světě a otevřel první evropské trhy. A obchodní expanze rodinného podniku mohla začít.

Labyrint podzemních sklepů, vyhloubených do křídy, se rozrůstal souběžně s úspěchem firmy Moët & Chandon. V současné době to znamená 28 km sklepů na několika úrovních. Záhadná a pozoruhodná geometrie podněcuje fantazii návštěvníků, pomalu se procházejících chodbami. Vlhkost, pronikající z křídových zdí, opar vína a cinkání lahví pečlivě pokládaných do řad, se spojuje s ozvěnou hlasů a smyslem pro plynutí času. Všechno zde vystihuje přírodu v akci a neocenitelný přínos času.

Vinice jsou rozděleny do tří oblastí kolem Reims a Epernay: Montagne de Reims, Marne Valley a Côte des Blancs. Je tradicí používat tří různých vinných rév, z nichž každá specificky přispívá k výrobě harmonické směsi. Vinice Moët & Chandon se nacházejí na 800 hektarech půdy, což znamená, že firma Moët & Chandon je největším samostatným pěstitelem vína v Champagne, kde představuje jednu čtvrtinu celkové vinařské oblasti. Oblast pokrývá celou plochu tohoto jména s 13 ze 17 Grands Crus. To umožňuje firmě získávat vína z opravdu nejlepšího a nejširšího spektra vinic.

Šampaňské Moët & Chandon patří do skupiny LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) - největšího světového podniku s luxusním zbožím, vlastnícího jedinečné portfolio s více než 60 prestižními značkami.