Michel Gonet Grand Cru Mesnil sur Oger 2014 (0,75l)

100 % Chardonnay z Grand Cru vinice "Les Hautes Mottes" v Le Mesnil sur Oger. V ovocné vůni jsou cítit jablka a hrušky doplněné o čerstvě opečený toast. Chuť je elegantní, lehká a osvěžující. Dominují ji šťavnaté bílé broskve, limetky, mandle, vanilky a vyzrálé tóny briošek a pečená drobenky. Absence cukru dovoluje ocenit přirozenou čistotu vína.


  • Na skladě
1 195 Kč
Kategorie: Michel Gonet
Barva / Typ: Bílé, Blanc de Blancs
Obsah cukru: Zero Dosage, Brut Nature
Oblast: Champagne
Velikost lahve: 0,75l
Ročník: 2014
Balení: Holá láhev
Země původu: Francie
 

Ročník

Teplé a suché jaro znamenalo rychlý a zdravý začátek vegetační sezóny. Poupata i kvetení byly úspěšné a absence silných mrazů dávala pěstitelům důvod k optimismu. Červenec byl chladný a vlhký a teprve v srpnu bylo konečně sucho. Přestože velké množství dešťových srážek způsobilo problémy s plísněmi, chladivý vítr ji naštěstí udržel na uzdě. Příznivé září přineslo teplé a suché podmínky, které umožnily dozrát hroznům a zachránily sklizeň.

 

Hrozny

Odrůdy: 100 % Chardonnay (neboli Blanc de Blancs)

Hrozny pochází z Grand Cru vinice "Les Hautes Mottes" v Le Mesnil sur Oger.

 

Zrání

U vína probíhá malolaktická fermentace (jablečno-mléčné kvašení). Šampaňské zraje minimálně 7 let ve sklepě na kvasinkách. 

Dosáž: 0 g/l (tedy šampaňské bez přidaného cukru)

 

Chuť

Krásná světle zlatá barva je protkaná malými čipernými bublinkami. V ovocné vůni jsou cítit jablka a hrušky doplněné o čerstvě opečený toast. Chuť je elegantní, lehká a osvěžující. Dominují ji šťavnaté bílé broskve, limetky, mandle, vanilky a vyzrálé tóny briošek a pečená drobenky. Absence cukru dovoluje ocenit přirozenou čistotu vína. Závěr je svěží ale zároveň hladký a smetanový.

 

Párování k jídlu

Díky své všestrannosti se toto Non Dosé šampaňské se hodí jako aperitiv aperitivům či k sušeným šunkám jako je prosciutto. Hravě zvládne i chuťově výraznější předkrmy.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Vinařství s tradicí 6 generací. Michel Gonet, který vedl vinařství od roku 1973 a podstatně ho zmodernizoval s cílem produkovat šampaňské špičkové kvality.

Vinice o rozloze 38 hektarů v nejlepších terroirech oblasti Champagne se rozkládají na části Côte des Blancs, klasifikované jako Grand Cru, Côte de Sézanne, Montgueux a Bar-sur-Aubois.

 

historie

Vše začíná v roce 1802, kdy Charles Gonet zakládá vlastní podnik na výrobu šampaňského. Po mnoho let se dům rozrůstá pod názvem "Gonet et Fils".

O více než půl století později, v roce 1935, se narodil Michel Gonet. Jako prvorozený Michel opouští rodinný majetek, aby uvolnil místo svým bratrům. Přestěhuje se o pár kilometrů dál se svou ženou Annie, kde postaví nový sklep. Jeho jediným cílem je znovu vytvářet čisté a ekologicky uvědomělé šampaňské.

Michel Gonet už je ale v důchodu a vinařství předal dceři Sophie, která je prezidentkou sdružení Women Winegrowers of Champagne a asociace L'universe du goût en champagne (svět chutí champagne).