Michel Gonet Authentique 2005 (0,75l)

100 % Chardonnay ze staré Grand Cru vinice "Les Hautes Mottes" v Le Mesnil sur Oger. Bohatá vůně odhaluje tóny bílých květů, čerstvého pečiva sušeného ovoce s nádechem dubu. Chuť je silná, strukturovaná, komplexní, ale stále si drží určitou svěžest. Dominují ji noty pečených jablek, medu, karamelu, teplých croissantů a máslového popcornu. 


  • Na skladě
1 995 Kč
Kategorie: Michel Gonet
Barva / Typ: Bílé, Blanc de Blancs
Obsah cukru: Extra Brut
Oblast: Champagne
Velikost lahve: 0,75l
Ročník: 2005
Balení: Holá láhev
Země původu: Francie
 

Ročník

Ročník 2005 v Champagne byl vynikající. Vegetační období začalo chladnou, ale suchou zimou a přiměřené jaro umožnilo úspěšné rašení i kvetení. Začátek léta přinesl dobré počasí. V srpnu byly teploty nižší, kromě jednoho výrazného vedra, které znovu nastartovalo dozrávání. Září pak přineslo teplé a stabilní podmínky potřebné k dozrání révy, zatímco chladné noci pomohly zachovat základní kyselost a aromatické látky. V září také začala sklizeň, která probíhala v idylických podmínkách.

 

Hrozny

Odrůdy: 100 % Chardonnay (neboli Blanc de Blancs)

Hrozny pochází ze staré Grand Cru vinice "Les Hautes Mottes" v Le Mesnil sur Oger.

Tato vinice přežila phylloxeru, réva tam stále roste na původních, nenaroubovaných, volně vysázených a ručně spravovaných keřích.

 

Zrání

První kvašení části hroznů probíhá po dobu 7 měsíců v dubových sudech. U vína probíhá malolaktická fermentace (jablečno-mléčné kvašení). Šampaňské zraje minimálně 10 let ve sklepě na kvasinkách. 

Dosáž: 4 - 5 g/l 

 

Chuť

Hluboká zlatá, téměř jantarová barva je protkaná malými bublinkami. Bohatá vůně odhaluje tóny bílých květů, čerstvého pečiva sušeného ovoce s nádechem dubu. Chuť je silná, strukturovaná, komplexní, ale stále si drží určitou svěžest. Dominují ji noty pečených jablek, medu, karamelu, teplých croissantů a máslového popcornu. Závěr je krásně dlouhý.

 

Párování k jídlu

Tento ročníkový Extra Brut lze podávat jako aperitiv či k foie gras.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Vinařství s tradicí 6 generací. Michel Gonet, který vedl vinařství od roku 1973 a podstatně ho zmodernizoval s cílem produkovat šampaňské špičkové kvality.

Vinice o rozloze 38 hektarů v nejlepších terroirech oblasti Champagne se rozkládají na části Côte des Blancs, klasifikované jako Grand Cru, Côte de Sézanne, Montgueux a Bar-sur-Aubois.

 

historie

Vše začíná v roce 1802, kdy Charles Gonet zakládá vlastní podnik na výrobu šampaňského. Po mnoho let se dům rozrůstá pod názvem "Gonet et Fils".

O více než půl století později, v roce 1935, se narodil Michel Gonet. Jako prvorozený Michel opouští rodinný majetek, aby uvolnil místo svým bratrům. Přestěhuje se o pár kilometrů dál se svou ženou Annie, kde postaví nový sklep. Jeho jediným cílem je znovu vytvářet čisté a ekologicky uvědomělé šampaňské.

Michel Gonet už je ale v důchodu a vinařství předal dceři Sophie, která je prezidentkou sdružení Women Winegrowers of Champagne a asociace L'universe du goût en champagne (svět chutí champagne).