Egly Ouriet Brut Blanc de Noirs V.V. Grand Cru (0,75l)

100 % Pinot Noir z Grand Cru vinice Les Crayéres, kde byla réva vysázena v roce 1946. Nyní je průměrné stáří keřů cca 60 let. Proto nese šampaňské jméno Vieilles Vignes neboli staré vinice. Půda na Les Crayéres je mělká, asi 30 cm, pak už je jen křída a zase jen křída. Zdejší terroir se dá vyjádřit jedním slovem - výjimečný!


  • Na skladě
9 226 Kč
Kategorie: Egly Ouriet
Barva / Typ: Bílé, Blanc de Noirs
Obsah cukru: Brut
Oblast: Champagne
Velikost lahve: 0,75l
Ročník: Neročníkové
Balení: Holá láhev
Země původu: Francie
 

Hrozny

Odrůdy: 100 % Pinot Noir (neboli Blanc de Noirs)

Hrozny pochází z Grand Cru vinice Les Crayéres, kde byla réva vysázena v roce 1946. Nyní je průměrné stáří keřů cca 60 let. Proto nese šampaňské jméno Vieilles Vignes neboli staré vinice. Půda na Les Crayéres je mělká, asi 30 cm, pak už je jen křída a zase jen křída. Zdejší terroir se dá vyjádřit jedním slovem - výjimečný!

 

Zrání

První kvašení části hroznů probíhá v dubových sudech a bez malolaktické fermentace (jablečno-mléčného kvašení). Následně šampaňské zraje minimálně 4 roky ve sklepě na kvasinkách.

 

Chuť

Velkorysost, hloubka a bohatost tohoto šampaňského vás překvapí. Opulentní vůně s notami zralých broskví, hrušek a medu na umami pozadí. Plné, výbušně zralé šampaňské s ovocnou sladkostí tvořenou šťavnatou broskví, sladkým pečeným jablkem a citrusy. Pikantní mineralita a svěží citrusová kyselinka, která rámuje závěr odzbrojující délky.

 

Párování k jídlu

Vychutnejte si tento Brut samotný jako aperitiv nebo podávejte se slanými koláči jako je francouzský quiche či vol-au-vent nebo švýcarské pastetli.

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

eglyouriet_logo

Tento kultovní šampaňský dům v současné době řídí nadaný vinař Francis Egly se svým otcem Michelem, který zdědil vinice od svého otce Charlese. Doména disponuje přibližně osmi hektary vinohradů, kdy všechny leží na území se statusem Grand Cru, převážně v Ambonnay (kde Francois a Michel vlastní 7,2 ha), ale také ve Verzenay (dalších 1,2 ha) a v Bouzy (maličká parcela).

Vinohrady, jejichž stáří se pohybuje mezi 30 a 50 lety, jsou osázeny ze 75 % odrůdou Pinot Noir, zbylých 25 % tvoří hlavně Chardonnay a stará výsadba Meunier ve Vrigny.

Vína fermentují v dřevěných sudech, nejsou čiřena nebo filtrována před lahvováním pro druhotnou fermentaci a velmi se šetří se sírou. Vína jsou obvykle tři až čtyři roky na kvasnicích, ale někdy i déle (sedm let v případě ročníku 1996). Jsou minimálně dozážována a informace o délce zrání a odstřelení z kvasnic jsou vždy na zadní etikety láhve.