Drappier Cuvée Grande Sendrée 2010 Brut (0,75l)
Popis
Hrozny 55% Pinot Noir a 45% Chardonnay pocházejí ze 3 různých crus - hlavně Urville, Montagne de Reims a Cramant. 32% vína zraje v dubových sudech na 9 měsíců. Na kvasnicích v lahvi víno zraje nejméně 6 let. Dozáž 5 g/l.
Zlatá barva s jantarovými odstíny. Jemné aroma sušeného ovoce, s tóny toastu a vosku, ovocné tóny citrusových plodů. Komplexní vícevrstevnatá chuť s minerálním dlouhým závěrem. Ideální jako aperitiv, perfektně doprovází vývary z raků s grapem, carpaccio s mušlemi sv. Jakuba, drůbež z Bresse a lanýže à la crème.
Vlastních asi 100 ha vinic zejména kolem obce Urville, kde převládá odrůda Pinot Noir, představuje zásadní výhodu šampaňského domu Drappier. Vinařství charakterizuje použití pouze moštu z prvního lisování, spontánní primární a jablečnomléčná fermentace, gravitační stáčení (bez čerpadel), zrání většiny vín ve velkých dřevěných sudech, minimalizace síření, fyzikální odkalování bez čiření a lahvování bez filtrace. Dozážní likér zraje okolo 20 let, což umožňuje jeho minimální dávkování.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Ve 12. století okupovali dnešní sídlo Drappier cisterciánští mniši z Clairvaux, a sám sv. Bernard se podílel na vybudování nádherně klenutých sklepů, které slouží dodnes. Důležitým milníkem se stal rok 1808, kdy se Loius Drappier usadil ve vesničce Urville (Cote des Bars) a začal kultivovat a rozvíjet místní vinice, které mají k dnešnímu dni rozlohu 40 ha - neobsahují však 17 ha, které jsou smluvně zajištěny v Montagne de Reims a v Côte des Blancs. Roku 1870 byly vyhloubeny další ohromné sklepy do křídovitého podloží v Remeši, kde dnes zraje nejlepší cuvée domu. Od počátku 21. století vedou společně společnost André a jeho syn Michel jako 8. vinařská generace s vidinou, že v započaté historii bude v budoucnu pokračovat jeden ze tří malých Drappiérů. Zvláštností a ojedinělostí je produkce lahví s velkým objemem až do velikosti Melchizedec (30 litrů). Jako jediný dům nechává Drappier víno kvasit v samotných velkých lahvích. Neméně zajímavé je Cuvée Charles de Gaulle, které je původně připravované na počest této osoby, která si šampaňská Drappier velmi oblíbila. De Gaulle je prý nechával servírovat i při oficiálních příležitostech v Elysejském paláci, byť dle protokolu se mělo podávat víno jiné.