Jak uchovat otevřené šampaňské?

„Až jednou vyšumím, tak vyšumím“ praví se v jedné povídce Šimka a Gossmanna a možná to platí pro učitele Kvasinku, ale nemusí to nutně platit pro šampaňské a jiná šumivá vína. Je totiž způsob, jak uchovat otevřenou láhev ještě několik dní, aby si zachovala svou čerstvost a především své kouzelné bublinky.

 

Bohužel trik se lžící nefunguje. Ačkoli každý už někdy slyšel radu: „Známému to říkal barman, že stačí do hrdla láhve strčit držadlo lžíce. Netuším, jak to funguje, ale prý to funguje.“ A po první zkoušce zjistíte, že realita je bohužel někde jinde a vy můžete zbytek láhve prakticky vyhodit.

 

A proto existují takzvané stoppery. Speciální špunty, které díky pružině a gumě dokáží opravdu pevně uzavřít lahev tak, aby se tam udržel tlak a nevnikal vzduch. A tím pádem jsou i schopné udržet bublinky tam, kde mají – v láhvi!

 

stoppery2

 

Existuje několik typů, liší se jen tím, jak ho na láhev dáváte a jak ho z ní snímáte. Na funkčnosti typ nemá vliv. Jeden stoper lze použít na jakoukoli láhev. U větších rozměrů lahví typu Jéroboam, Mathusalém atd. to už bude problém, ale jinak sednou na hrdla všech značek. Jen až budete lahev se stoperem otevírat, přistupujte k ní jako k láhvi s korkem. Šampaňské nevyšumí, ale špunt bude chtít rychle ven.

 

 
Hermetický špunt na šampaňské.




Hermetický špunt na šampaňské.


Originální uzávěr láhve Veuve Clicquot Ponsardin, snadné použití, krásný design.

 

 

Teď se už nemusíte bát otevřít si standartní 0,75l láhev ve dvou s tím, že vám něco zbyde, můžete si dát dvě skleničky dnes a dvě zítra. Šampaňské většinou nezbývá, ale jistota je jistota a nikdo nechce ten šumivý poklad vylít. A teď už opravdu nemusí.