Deutz Brut Millesime 1995 (0,75l)

Raritní ročník šampaňského Deutz, vyrobeného ve velmi omezeném množství. Bohatá vůně žlutých jablek, physalis, citronu a broskve se v závěru stáčí k tónům medu, máslových sušenek a briošek. Nesmírně komplexní víno s krásnou kyselinkou, která dělá toto vyzrálé šampaňské stále svěžím.


  • Na skladě
5 999 Kč
Kategorie: Deutz
Barva / Typ: Bílé
Obsah cukru: Brut
Oblast: Champagne
Velikost lahve: 0,75l
Ročník: 1995
Balení: Holá láhev
Země původu: Francie
 

Raritní ročník šampaňského Deutz, vyrobeného ve velmi omezeném množství. Jedná se o teprve 11. Millesime uvedený na trh šampaňským domem Deutz od roku 1974.

 

Ročník

Rok 1995 přinesl vítanou úlevu, protože od roku 1990 do roku 1994 prožilo šampaňské pár špatných ročníků. Léto bylo teplé a stabilní až do začátku září, kdy začalo pršet. Navzdory plísním po dešti se podařilo sklizeň koncem září uskutečnit.

 

HROZNY

Odrůdy: Pinot Noir a Chardonnay

 

CHUŤ

Šampaňské zlatožluté barvy s krémovou pěnou a pěknými bublinkami. Bohatá vůně žlutých jablek, physalis, citronu a broskve se v závěru stáčí k tónům medu, máslových sušenek a briošek. Nesmírně komplexní víno s krásnou kyselinkou, která dělá toto vyzrálé šampaňské stále svěžím. Naprosto úžasné víno.

 

PÁROVÁNÍ K JÍDLU

Tento skvostný ročník si samozřejmě můžete vychutnat samotné nebo ho podávat jednoduchými a čistými jídly jak jsou mušle svatého Jakuba smaženými na másle.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

deuz_logo

Z přátelství dvou mladých podnikatelů z Cách, Pierra-Huberta Geldermanna a Williama Deutze se v srdci Aÿ v roce 1838 zrodil šampaňský dům Deutz. Vytvořili filozofii naprostého nasazení, která vedla k tomu, že jejich šampaňské bylo rychle oceněno po celé Evropě.

V roce 1983 dům koupila rodina Rouzaud, která vlastní také Louis Roederer.

 

Vinařský rukopis

Výroba vína je velmi tradiční, vinifikace probíhá v nerezových kádích. Dubové sudy se zde zcela vynechávají, aby se zdůraznila čistota a svěžest vína. Základní vína se nechávají kvasit při nízkých teplotách, aby se zachovala aromata, a všechna vína procházejí malolaktickou fermentací (jablečno-mléčným kvašením).